• Rzeszowska 41, Nisko / Kopernika 1, Nowa Sarzyna

Łokieć tenisisty – Co to jest? Objawy i leczenie

Łokieć tenisisty - co to jest? Objawy i leczenie

Łokieć tenisisty - co to jest?

Łokciem tenisisty (jak i łokieć golfisty) to powszechne schorzenie, które nie dotyka wyłącznie sportowców uprawiających te dyscypliny. W zasadzie ma z nimi niewiele wspólnego. Z medycznego punktu widzenia podstawą tego schorzenia jest Entezopatia Nadkłykcia Bocznego Kości Ramiennej, a wynika ona z przeciążenia przyczepów mięśni do kości. 

Zmiany te powstają najczęściej z wielokrotnego wykonywania tych samych ruchów, które przeciążają mięśnie i prowadzą do powstawania mikro urazów. Nadmiernie obciążone mięśnie nie mają odpowiednio długiego czasu na regeneracje, co objawia się dolegliwościami bólowymi.  

Co ważne, schorzenie dotyka również osoby, które nie wykazują dużej aktywności fizycznej. Do powstania łokcia tenisisty wystarczy stałe trzymanie ręki w jednej pozycji, gdzie nadgarstek znajduje się ponad stawem łokciowym. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku grupy zawodowej, jaką są informatycy oraz pracownicy biurowi. 

Łokieć tenisisty - objawy

Łokieć tenisisty w przypadku większości pacjentów objawia się bólem, który jest zlokalizowany w okolicy stawu łokciowego, konkretnie po jego zewnętrznej stronie. 

Charakterystyka bólu jest promieniująca – od stawu łokciowego, aż do nadgarstka. Dodatkowo ból może w znacznym stopniu utrudniać złożenie dłoni w pięść, a tym samym osłabiać możliwości chwytu. Stopień intensywności bólu jest dość zróżnicowany – od nieciągłego mrowienia, po ostry i ciągły. W badaniu klinicznym wywołuje go zwykle ruch oporowy prostowania palców, nadgarstka, nawracania przedramienia.

Podczas badania organoleptycznego przez fizjoterapeutę lub lekarza pacjent wyraźnie odczuwa dyskomfort w okolicy stawu łokciowego. 

Łokieć tenisisty może wyraźnie utrudniać życie codziennie, a wręcz poprzez charakterystykę bólu uniemożliwiać wykonanie wielu czynności.

łokieć-tenisisty-leczenie

Łokieć tenisisty - leczenie

Łokieć tenisisty to schorzenie występujące dość powszechnie, szczególnie w obecnych czasach związanych z pracą w domu. Generalnie, nie istnieje jeden prosty i szybki sposób leczenia tej przypadłości. 

Zdecydowana większość przypadków nie wymaga leczenia operacyjnego, a jedynie leczenia zachowawczego i terapeutycznego. Odpowiednie leczenie terapeutyczne oraz farmakologiczne, a w szczególności połączenie obu tych metod prowadzi do ustąpienia dolegliwości. 

Terapia wdrożona przez fizjoterapeutę oraz konsekwentna realizacja przez pacjenta zadań przez niego opracowanych skutkuje w perspektywie kilkumiesięcznej znaczącą poprawą zdrowia. 

Równocześnie warto jest pochylić się nad czynnikiem, który doprowadził do powstania tego schorzenia.

Należy zadbać o modyfikacje aktywności w taki sposób, aby wyeliminować lub ograniczyć czynnik sprzyjający pogłębianiu tego schorzenia. 

Warto jednak wspomnieć, że pozytywne efekty można często zaobserwować dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia terapii. 

Metody nieoperacyjnego leczenia:

Pacjenci, u których powyższe metody nie sprawdziły się i w dalszym ciągu zmagają się z przewlekłym bólem w okolicy stawu łokciowego powinni odbyć konsultację lekarską celem ponownej oceny klinicznej. 

Zabieg chirurgiczny na łokieć tenisisty opiera się zazwyczaj na usunięciu tkanki, która posiada zmienioną strukturę w obrębie ścięgna prostowników. 

W operacji otwartej wykonuje się zazwyczaj cięcie podłużne nad boczną stroną stawu łokciowego, uwidaczniając stopniowo nadkłykieć boczny ze ścięgnistym przyczepem.