• Rzeszowska 41, Nisko / Kopernika 1, Nowa Sarzyna

Dyskopatia – objawy i leczenie

fizjoterapia-ortopedyczna

Dyskopatia - co to jest?

Dyskopatia objawia się uporczywym bólem w obrębie kręgosłupa. Niejednokrotnie dyskopatii towarzyszą również inne objawy, jak drętwienie kończyn górnych oraz nudności.

Podłoże schorzenia leży w połączeniach międzykręgowych, a konkretnie w krążkach międzykręgowych, które wraz z upływem lat ulegają zwyrodnieniu i przestają spełniać swoją funkcję. 

W ciele zdrowej osoby krążki międzykręgowe składające się z galaretowatego jądra miażdżystego powinny być dobrze uwodnione, sprężyste. 

Uszkodzone krążki międzykręgowe są przyczyną powstawania przepukliny kręgosłupa. 

Dyskopatia - objawy

Objawy dyskopatii są zróżnicowane i zależą w dużej mierze od lokacji w kręgosłupie oraz stadium zaawansowania choroby. 

Pocieszającym jest fakt, że z dyskopatią w zależności od wieku zmaga się duża część populacji. W wielu przypadkach, w szczególności przy lekkim stadium choroba ta nie daje jednoznacznych objawów. 

Najbardziej dotknięta zazwyczaj jest w wypadku dyskopatii część lędźwiowa kręgosłupa. Wynika to z faktu, że narażona jest ona na największe obciążenia. Dyskopatia lędźwiowa objawia się bólem lędźwi oraz bólem nóg promieniującym od kręgosłupa. Przepuklina może uciskać worek oponowy, a także nerwy co powoduje promieniujący ból zlokalizowany w okolicy pośladka, uda, łydki oraz stopy. 

Dyskopatia może w odcinku piersiowym kręgosłupa prowadzić do skoliozy oraz kifozy. Niejednokrotnie objawy mogą przypominać problemy kardiologiczne z sercem oraz z układem trawiennym. 

Co powoduje dyskopatię ?

dyskopatia-leczenie

Dyskopatia - leczenie

Schorzenie nazywane dyskopatią posiada różne stopnie zaawansowania. Interwencja fizjoterapeuty ogranicza się do lekkich i średniociężkich przypadków. Sama terapia w przypadku dyskopatii opiera się na leczeniu poprzez odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia wykonywane przez pacjenta muszą być prowadzone równolegle z terapią manualna, jak i fizykoterapią prowadzoną przez fizjoterapeutę.

Niejednokrotnie skuteczny jest również masaż medyczny, ponieważ rozluźnia mięśnie oraz zmniejsza dolegliwości bólowe – np. w przypadku rwy kulszowej. 

Leczenie dyskopatii wcale nie musi kończyć się wizytą na stole operacyjnym. Pewnym jest natomiast, że dolegliwości w zupełności nie znikną. Istnieją jednak skuteczne metody na ograniczenie bólu oraz dyskomfortu. Konsultacja z fizjoterapeutą pozwoli wypracować odpowiednie techniki pracy, poruszania się, a także zostanie zwrócona uwaga na to czego nie wolno robić aby nie pogłębić dolegliwości i nie pogorszyć swojego stanu zdrowotnego.